مهاجرت از طریق ازدواج با رامش

مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از راه‌های قانونی و رسمی برای ورود و اقامت در کشور انگلستان، مهاجرت به انگلیس از طریق ازدواج می‌باشد. این روش در واقع یکی از روش‌های دریافت ویزای الحاق به خانواده است که بصورت عمومی در ایران به عنوان ویزای ازدواج شناخته می‌شود. در این روش، یک شهروند انگلیسی یا یک نفر با اقامت بلند مدت در انگلیس می‌تواند با ازدواج با یک شهروند غیرانگلیسی یا یک نفر با ویزای قانونی، وی را به عنوان همسر خود به انگلیس دعوت کند.

درصورتی که  شخص موفق به دریافت این نوع ویزا شود، یک ویزای 2 سال و 9 ماهه به او تعلق خواهد گرفت. پس از این مدت شخص می‌تواند ویزای خود را به مدت 2سال و 6 ماه تمدید کند. زمانی که از اقامت فرد در انگلیس 5 سال گذشته باشد، وی می‌تواند درخواست اقامت دائم بدهد. البته باید بدانید که داشتن ویزای کار و یا تحصیلی و یا هر روش دیگر با مدت ویزای ازدواج جمع بسته نمی‌شود.

ویزای ازدواج انگلیس

اگر قصد مهاجرت به انگلیس از طریق ازدواج را دارید با کارشناسان و مشاوران موسسه مهاجرتی رامش درارتباط باشید.

انواع ویزای ازدواج انگلیس

در انگلیس، ویزای ازدواج به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود: ویزای ازدواج در داخل انگلیس (ویزای spouse visa) و ویزای ازدواج خارج از انگلیس (ویزای settlement visa).

هر دو نوع ویزا امکان اقامت در انگلیس را برای شریک زندگی فراهم می‌کنند، اما  ممکن است با توجه به شرایط متفاوتی در هر کدام وجود دارد، تفاوت‌هایی نیز داشته باشند.

ویزای ازدواج در داخل انگلیس (ویزای spouse visa): برای افرادی مناسب است که در حال حاضر در انگلیس به عنوان دانشجو، کارمند هستند و یا از طریق نوع دیگری از ویزا در کشور انگلیس اقامت دارند و می‌خواهند با شریک خارجی خود ازدواج کنند. با این ویزا، همسر وی اجازه داشتن شغل و یا ادامه تحصیل در انگلیس را نیز خواهد داشت.

ویزای ازدواج خارج از انگلیس (ویزای settlement visa): زمانی استفاده می‌شود که شهروند انگلیسی و یا فرد مقیم انگلستان می‌خواهد با شریک خارجی خود که خارج از انگلیس زندگی می‌کند، ازدواج کند و سپس همسر خود را به انگلیس بیاورد. این ویزا به شریک زندگی فرصت می‌دهد تا پس از چند سال، می‌تواند درخواست تبدیل آن به اقامت دائمی بدهد.

راه‌های مهاجرت از طریق ازدواج

ازدواج صوری انواع ازدواج

ازدواج صوری به ازدواجی گفته می‌شود که با هدف مهاجرت و دریافت اقامت دائم انجام می‌شود و طرفین قصد تشکیل زندگی مشترک ندارند. این نوع ازدواج معمولاً از سوی افرادی انجام می‌شود که قصد دارند به کشوری دیگر مهاجرت کنند، اما شرایط لازم برای اخذ ویزای مهاجرتی را ندارند.

ازدواج صوری در بسیاری از کشورها غیرقانونی است و می‌تواند تبعات حقوقی و کیفری برای طرفین داشته باشد. در برخی موارد، ازدواج صوری می‌تواند منجر به ابطال ویزای ازدواج شود و فرد متقاضی را از کشور تبعید کند.

ویزای نامزدی انواع ویزا

ویزای نامزدی یا  Fiancé visa یک نوع ویزای موقت است که به افراد اجازه می‌دهد تا به کشور موردنظر سفر کنند و با یک شهروند آن کشور ازدواج کنند. این ویزا معمولاً برای مدت ۶ ماه صادر می‌شود و در صورت ازدواج طرفین، می‌توان برای ویزای ازدواج دائم یا ویزای الحاق اقدام کرد.

برای دریافت ویزای نامزدی، فرد متقاضی باید مدارکی مانند گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی سلامت پزشکی، گواهی تمکن مالی، و نامه تمایل شهروند کشور موردنظر برای ازدواج ارائه دهد.

ویزای الحاق به خانواده یا  Family visa یک نوع ویزای دائم است که به افراد اجازه می‌دهد تا به کشور موردنظر مهاجرت کنند و به همسر یا شریک زندگی خود که شهروند یا مقیم دائم انگلستان است، بپیوندند. برای فرزندان زیر 18 سشال هم می‌توانید درخواست این نوع ویزا را بدهید.

برای دریافت ویزای الحاق به خانواده، فرد متقاضی باید مدارکی مانند مدارک هویتی و گواهی ازدواج، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی سلامت پزشکی، و مدرک تمکن مالی ارائه دهد.

مهاجرت به انگلیس از طریق ازدواج

شرایط دریافت ویزای ازدواج انگلستان

برخی از شرایط عمومی برای دریافت ویزای ازدواج انگلستان شامل موارد زیر می‌شود:

 • باید قوانین و مقررات مربوط به مهاجرت و ویزاها را رعایت کنید، از جمله ارائه مدارک هویتی لازم و پرداخت هزینه‌های مربوطه.
 • باید ثابت کنید که شما و شریک زندگی خود (شهروند انگلیسی یا فرد با اقامت بلند مدت) ازدواج قانونی انجام داده‌ا‌ید و روابط شما عادی و معتبر است.

اداره مهاجرت انگلیس به شدت به ازدواج صوری حساس است و در صوتی که متوجه صوری بودن روابط شما بشود، قطعاً رد درخواست خواهید شد.

 • شما باید ثابت کنید که شما و شریک زندگی خود قادر به تامین هزینه‌های مورد نیاز برای زندگی در انگلیس هستید. در واقع باید مدارکی را ارائه دهید که نشان دهنده‌ی تمکن مالی شما و شریک زندگیتان می‌باشد.

بعد از دریافت ویزای ازدواج انگلیس و ورود به این کشور، شخص به مدت معینی اجازه اقامت می‌گیرد.

پس از پایان این دوره، فرد می‌تواند برای تمدید اقامت درخواست دهد و در نهایت، پس از پنج سال اقامت قانونی در انگلیس، می‌تواند برای شهروندی بریتانیا  و دریافت اقامت دائم را نیز ارائه دهد.

مهاجرت به انگلیس از طریق ازدواج ممکن است از ساده‌ترین روش‌های دریافت ویزای انگلستان به نظر بیاید اما به طور کلی به عنوان یک فرآیند حقوقی و پیچیده محسوب می‌شود. بنابراین، بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و مشاوره حرفه‌ای، با تیم مهاجرتی و حقوقی رامش در تماس باشید. ما بهترین و کارآمدترین روش‌های مهاجرت به انگلیس را برای شما بررسی خواهیم کرد.

شرایط مهاجرت از طریق ازدواج به انگلیس

برای مهاجرت به انگلیس از طریق ازدواج ، برخی شرایط لازم را باید داشته باشید. بدون ارائه این شرایط، روند درخواست شما طولانی خواهد شد و حتی ممکن است پذیرش شما نیز رد شود برخی از این معیارها را در ادامه توضیح می‌دهیم.

 1. باید با یک شهروند بریتانیایی یا یک شخص مقیم انگلستان قرارداد ازدواج داشته باشید و علاقه‌مند به زندگی مشترک در انگلیس باشید.
 2. باید تأییدیه معتبری از مراجع محلی درباره وجود ازدواج واقعی و صحیح را در اختیار داشته باشید. (حداقل دوسال از ازدواج شما گذشته باشد.)
 3. باید توانایی مالی مطلوبی داشته باشید تا بتوانید هزینه‌های زندگی خود و همسر خود را تامین کنید و بدون استفاده از منابع عمومی و کمک‌های مالی زندگی کنید.
 4. باید بین شما و همسرتان رابطه عاطفی و تعهد جدی به همدیگر وجود داشته باشد.
 5. سطح زبان انگلیسی شما باید حداقل در حد مبتدی باشد. (معادل نمره 4 آزمون آیلتس)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسائل حقوقی و مهاجرتی مربوط به ازدواج با یک شهروند انگلیسی می‌توانید با وکیل یا مشاور مهاجرت موسسه رامش با شماره 447763514494 + در تماس باشید.

مدارک لازم مهاجرت از طریق ازدواج به انگلیس

 • پاسپورت: شما باید یک پاسپورت معتبر داشته باشید. لطفاً اطمینان یابید که از اعتبار آن حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ ورود به انگلیس باقی مانده باشد.
 • اثبات هویت: شما باید به عنوان همسر انگلیسی یا اتباع دیگر از کشور، اثبات هویت خود را ارائه دهید. این مدارک ممکن است شامل کارت ملی، شناسنامه شما باشد.
 • مدارک ازدواج: شما باید شواهدی از ازدواج شما و همسر انگلیسی یا شهروند بین المللی ارائه کنید. می‌توانید سند ازدواج، رونوشت عقد ازدواج، تصویر مناسب از ازدواج یا سایر مدارک مربوطه باشد.
 • مدارک مالی: شما باید تمکن مالی خود را مستقل از همسر خود ثابت کنید. شناسنامه بانکی، صورت حساب بانکی، اسناد مالی شما یا نمونه‌هایی از درآمد و اموال شما می‌تواند در این راه کمک کننده باشند.
 • مدارک زبان: شما باید مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنید. از طریق آزمون IELTS، آموزشگاه‌های معتبر زبان یا مدارک دیگری که مهارت زبان انگلیسی شما را ثابت می‌کنند، انجام می‌شود.
شرایط ازدواج با شهروند انگلیسی

مسائل حقوقی و مهاجرتی ازدواج با یک شهروند انگلیسی

ازدواج با یک شهروند انگلیسی می‌تواند فرصت های زیادی را برای شما فراهم کند، از جمله امکان زندگی در انگلستان و بهره‌مندی از مزایای شهروندی این کشور. با این حال، بسیار مهم است که قبل از ازدواج با یک شهروند انگلیسی، مسائل حقوقی و مهاجرتی مربوط به آن را در نظر بگیرید.

ازدواج در انگلستان

اگر قصد دارید در انگلستان با یک شهروند انگلیسی ازدواج کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • درخواست صدور گواهینامه ازدواج از اداره ثبت احوال محل زندگی خود در انگلستان.
 • ارائه مدارک هویتی و اقامتی خود و شریک زندگی خود.
 • حضور در یک مصاحبه با مقامات اداره ثبت احوال.

ازدواج در خارج از انگلستان

اگر قصد دارید در خارج از انگلستان با یک شهروند انگلیسی ازدواج کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • درخواست صدور گواهینامه ازدواج از سفارت یا کنسولگری انگلستان در کشور محل زندگی خود.
 • ارائه مدارک هویتی و اقامتی خود و شریک زندگی خود.
 • حضور در یک مصاحبه با مقامات سفارت یا کنسولگری انگلستان.

پیش از اقدام برای ازدواج با یک شهروند انگلیسی، توصیه می‌شود که با وکیل مهاجرت رامش مشورت کنید تا از شرایط حقوقی و مهاجرتی آگاه شوید.

راههای اثبات تمکن مالی برای مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج

دو روش کلی برای اثبات تمکن مالی برای مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج وجود دارد که در ادامه برای شما شرح می‌دهیم.

1. اثبات درآمد کافی توسط همسر ساکن انگلستان
 • حداقل درآمد: همسر شما که ساکن انگلستان است باید درآمد سالانه حداقل 18,600 پوند (معادل تقریبی 23,000 یورو یا 26,000 دلار) داشته باشد. این مبلغ برای اولین فرزند 22,400 پوند (معادل تقریبی 27,500 یورو یا 31,000 دلار) و برای هر فرزند دیگر 2,800 پوند (معادل تقریبی 3,400 یورو یا 3,900 دلار) به ازای هر فرزند اضافه می‌شود.
 • مدارک مورد نیاز:
  • فیش حقوقی یا نامه از کارفرما که نشان دهنده میزان حقوق و سابقه کار همسر شما باشد.
  • صورتحساب‌های بانکی که نشان دهنده واریز حقوق به حساب همسر شما باشد.
  • اگر همسر شما خوداشتغال است، باید مدارک مربوط به کسب و کار خود مانند اظهارنامه مالیاتی و صورتحساب‌های بانکی را ارائه دهد.
2. استفاده از پس‌انداز شخصی
 • حداقل پس‌انداز: شما می‌توانید از پس‌انداز شخصی خود برای اثبات تمکن مالی استفاده کنید، به شرطی که حداقل 16,000 پوند (معادل تقریبی 20,000 یورو یا 23,000 دلار) در حساب بانکی خود داشته باشید.
 • مدارک مورد نیاز:
  • صورتحساب‌های بانکی که نشان دهنده موجودی حساب شما باشد.
  • نامه‌ای از بانک که تأیید کند پول متعلق به شما است و هیچ گونه وام یا تعهدی به آن تعلق ندارد.
مزایای مهاجرت و شهروندی انگلیس

مسائل حقوقی مهاجرت به انگلستان بعد از ازدواج

پس از ازدواج با یک شهروند انگلیسی، می‌توانید برای ویزای همسر شهروند بریتانیا (Spouse visa) اقدام کنید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا به انگلستان مهاجرت کنید و با همسر خود زندگی کنید.

همچنین، می‌توانید پس از پنج سال زندگی در انگلستان، برای اقامت دائم (Indefinite leave to remain) اقدام کنید.

در صورت فوت همسر هم می‌توانید برای اقامت دائم به عنوان همسر بازمانده (Surviving spouse) اقدام کنید.

نکات مهم در مورد ازدواج با یک شهروند انگلیسی
 • ازدواج با یک شهروند انگلیسی به شما حق اقامت دائم یا شهروندی انگلستان را نمی دهد. برای دریافت این حقوق، باید مراحل قانونی لازم را طی کنید.
 • اگر قصد دارید در انگلستان زندگی کنید، باید از لحاظ مالی مستقل باشید.
 • اگر قصد دارید در انگلستان تحصیل کنید، باید شرایط لازم را برای دریافت پذیرش از یک دانشگاه یا کالج انگلیسی داشته باشید.

اگر قصد ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به انگلستان و یا مهاجرت کاری به انگلستان را دارید با مشاوران حقوقی و مهاجرتی موسسه رامش در تماس باشید.

ازدواج صوری و اخذ اقامت انگلستان

قطعاً اگر اداره مهاجرت انگلستان متوجه صوری بودن ازدواج اشخاص شود، درخواست آن‌ها را سریعاً رد خواهد کرد. داره مهاجرت انگلیس (UKVI)ازدواج صوری را ازدواجی می‌داند که صرفاً برای اهداف مهاجرتی انجام می‌شود و هیچ تعهد واقعی یا عاطفی بین زوجین وجود ندارد.

اداره مهاجرت انگلیس برای تشخیص ازدواج صوری، عوامل مختلفی را در نظر می گیرد، از جمله:

 • مدت زمان آشنایی و رابطه زوجین
 • میزان رفت و آمد و ارتباط زوجین قبل از ازدواج
 • میزان آشنایی زوجین با فرهنگ و زبان یکدیگر
 • میزان تمکن مالی زوجین برای زندگی مستقل از یکدیگر
 • وجود شواهدی مبنی بر اینکه زوجین با یکدیگر زندگی مشترکی ندارند

زوجینی که قصد دارند از طریق ازدواج به انگلیس مهاجرت کنند، باید مدارک و شواهدی ارائه دهند که نشان دهد ازدواج آنها واقعی است. این مدارک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عکس های مشترک زوجین
 • پیامک ها و ایمیل های رد و بدل شده بین زوجین
 • اسناد مالی مشترک زوجین
 • شهادت دوستان و خانواده زوجین

در صورتی که اداره مهاجرت انگلیس تشخیص دهد که ازدواجی صوری است، درخواست ویزای ازدواج زوجین را رد می کند. در اینجا چند نمونه از مواردی که می تواند نشان دهنده ازدواج صوری باشد، آورده شده است:

 • زوجین قبل از ازدواج یکدیگر را به خوبی نمی شناختند.
 • زوجین قبل از ازدواج فقط چند بار با یکدیگر ملاقات کرده‌اند.
 • زوجین پس از ازدواج هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.
 • زوجین در کشورهای مختلف زندگی می کنند.
 • زوجین هیچ آشنایی با فرهنگ و زبان یکدیگر ندارند.
ازدواج صوری

در صورت بروز هرگونه مشکل در روند درخواست ویزای ازدواج، توصیه می‌کنیم با وکیل مهاجرت موسسه رامش مشورت کنید.

keyboard_arrow_up