همه چیز درباره پاسپورت انگلستان

پاسپورت انگلستان

پاسپورت نه تنها برگی است برای عبور از مرزها، بلکه نمادی از هویت بین‌المللی هر فرد محسوب می‌شود. در دنیای امروزی که مسافرت‌های جهانی با سرعت رو به افزایش است، داشتن پاسپورتی معتبر بسیار ضرورتی بنظر می‌رسد. پاسپورت انگلستان، بعنوان یکی از برترین پاسپورت‌های دنیا، متقاضیان زیادی را دارد و افراد زیادی رویای اخذ پاسپورت انگلیس و مهاجرت به انگلستان را دارند.

تاریخچه پاسپورت انگلستان

تاریخچه پاسپورت در انگلستان بسیار عمیق و ریشه‌دار است. در زمان‌های قدیم، احتیاج به سندی برای تایید هویت و اعطای اجازه عبور شهروندان، توسط دولت‌ها احساس شد. در قرون وسطا، پادشاهان انگلیس اسنادی را صادر می‌کردند که به افراد اجازه می‌داد تا از مناطق تحت کنترل کشور انگلستان، عبورومرور داشته باشند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات، این اسناد تکامل یافتند و به پاسپورت‌هایی تبدیل شدند که امروزه آن‌ها را می‌شناسیم.

همانطور که گفته شد، از قرن‌ها پیش، پاسپورت‌ها به‌عنوان اسنادی معتبر برای مسافرت، در انگلستان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در انگلیس، نخستین پاسپورت‌هایی که شبیه به سندهای امروزی بودند، به دوران حکومت هنری پنجم بازمی‌گردد و در قرن پانزدهم صادر شدند. مدارک سفر به تدریج بخشی از قانون‌گذاری انگلیس شدند و با تصویب قانون پاسپورت در سال ۱۸۴۵، همراه داشتن پاسپورت اجباری شد. این قانون به دولت اجازه می‌داد تا برای اشخاصی که مایل به سفر به خارج از کشور بودند، پاسپورت صادر کند.

تغییرات ظاهری و امنیتی پاسپورت‌ها در طول زمان

ظاهر و امنیت پاسپورت‌ها در طول زمان پیشرفت کرده‌اند. در ابتدا، پاسپورت‌ها به شکل کتابچه‌هایی کوچک بودند که صفحه‌های آن‌ها به سادگی جعل می‌شد و یا تغییر می‌کردند. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش نگرانی‌های امنیتی، پاسپورت‌های انگلستان شامل ویژگی‌های پیچیده‌تری شدند، مانند واترمارک‌ها، صفحات امنیتی با ویژگی‌های مخفی . از همه مهم‌تر، پاسپورت‌های الکترونیکی که حاوی تراشه‌ای برای ذخیره اطلاعات دیجیتال هستند، صادر شدند. این تغییرات نه تنها به امنیت سند کمک کرد بلکه استفاده و کنترل‌های مرزی را نیز آسان‌تر کرده‌اند.

مدارک لازم برای درخواست پاسپورت انگلستان

 1. فرم درخواست پاسپورت کاملاً پر شده.
 2. عکس‌های پاسپورتی جدید، که به استانداردهای مشخص شده توسط دولت بریتانیا مطابقت داشته باشند.
 3. پاسپورت‌های قدیمی یا مستندات سفر قبلی، در صورت وجود.
 4. مدرک شناسایی رسمی معتبر، مانند گواهینامه رانندگی.
 5. مدارکی که تغییرات نام (ازدواج، طلاق، تغییر قانونی نام) را تأیید می‌کنند، در صورتی که این مورد اعمال شده باشد.
 6. شماره شناسایی ملی یا کارت شناسایی.

مراحل اپلای و زمان مورد نیاز جهت دریافت پاسپورت انگلیس

 1. پر کردن فرم درخواست: می‌توانید فرم درخواست پاسپورت را آنلاین پر کنید یا از طریق مراکز پستی که این خدمات را ارائه می‌دهند، اقدام نمایید.
 2. جمع‌آوری مدارک: باید کلیه مدارک لازم را به دقت آماده کنید.
 3. ارسال درخواست: فرم و مدارک مورد نیاز باید به سازمان پاسپورت ارسال شوند. برای درخواست‌های آنلاین اغلب مدارک باید به صورت فیزیکی ارسال شوند.
 4. پرداخت هزینه: هزینه‌های درخواست پاسپورت باید پرداخت شوند. این مبلغ بسته به نوع درخواست (درخواست نخست یا تجدید پاسپورت) و سرعت درخواستی متغیر است.
 5. مصاحبه: در برخی موارد، مصاحبه‌ای برای تأیید هویت درخواست‌کننده لازم است.
 6. فرآیند صدور پاسپورت: پس از تأیید مدارک و فرم درخواست، پاسپورت شروع به چاپ و صدور می‌شود.
 7. دریافت پاسپورت: پاسپورت در نهایت به آدرس شما ارسال خواهد شد.

زمان مورد نیاز برای دریافت پاسپورت می‌تواند متفاوت باشد، اما معمولاً بین 3 تا 6 هفته زمان می‌برد.

انواع پاسپورت انگلستان

   پاسپورت عادی:

این نوع پاسپورت که به آن پاسپورت شهروندی نیز گفته می‌شود، برای استفاده عموم مردم صادر می‌شود. صاحبان این پاسپورت می‌توانند برای مسافرت‌های شخصی از آن استفاده کنند. پاسپورت‌های عادی انگلستان طرح رنگ آبی دارند و روی جلد آن‌ها کلمه “European Union” بدلیل خروج از برگزیت، حذف شده است.

  پاسپورت رسمی:

پاسپورت رسمی به عنوان پاسپورت خدمت نیز شناخته می‌شود و به کارکنان دولتی که به دلایل رسمی به خارج از کشور سفر می‌کنند، اعطا می‌شود. این نوع پاسپورت که معمولاً به رنگ سبز است، اغلب برای کارکنان دستگاه‌های دولتی و نهادهایی که به طور مستقیم تحت حمایت دولت فعالیت می‌کنند، صادر می‌شود.

  پاسپورت دیپلماتیک:

پاسپورت دیپلماتیک انگلستان برای دیپلمات‌ها و برخی از مقامات بلندپایه دولتی و خانواده‌های آن‌ها صادر می‌شود. این نوع پاسپورت معمولاً به رنگ قرمز متمایل به قرمز شرابی است. دارندگان این نوع از پاسپورت‌ها از امتیازات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند، از جمله فرآیندهای سریع‌تر گذرنامه و ایمنی‌های دیپلماتیک. استفاده از این پاسپورت‌ها معمولاً فقط برای موقعیت‌های دیپلماتیک و یا مأموریت‌های رسمی است.

ویژگی‌های امنیتی پاسپورت انگلستان

ویژگی‌های امنیتی پاسپورت‌های بریتانیا بسیار پیچیده و متعدد هستند تا از جعل و سوء استفاده آنها جلوگیری کنند. این ویژگی‌های امنیتی شامل موارد ظاهری و فناوری‌های پیشرفته است.

ویژگی‌های ظاهری

کاغذ امنیتی: از کاغذی با کیفیت بالا و ویژه استفاده می‌شود که دارای واترمارک و نخ‌های امنیتی است.

تصاویر ریز نوشت: دارای تصاویری با جزئیات فوق‌العاده ریز که تنها با استفاده از ذره‌بین قابل مشاهده هستند، می‌باشند.

چاپ قابل لمس: روشی پیچیده از چاپ که ایجاد تصاویر و طرح‌های پیچیده و قابل لمس را ممکن می‌سازد.

واترمارک: الگوهای حفاظتی که تنها در نور مشخص دیده می‌شوند.

هولوگرام: تصاویر سه‌بعدی روی صفحه داده شخصی یا سایر صفحات که تغییر رنگ می‌دهند و بسته به زاویه دید ممکن است تغییر شکل دهند.

پرینت تصاویر و نوشته‌هایی که در زوایای مختلف مشاهده شده و اغلب بر روی صفحه داده‌های شخصی به کار برده می‌شوند.

فناوری‌های محافظتی

تراشه الکترونیکی که اطلاعات بیومتریک صاحب پاسپورت، از جمله عکس و امضا را در خود ذخیره می‌کند که با استفاده از سیستم‌های امنیتی مرزی قابل خواندن است. این تنها یکی از ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌ای است که در پاسپورت‌های انگلستان به کار گرفته شده‌است. این فناوری‌ها دائماً با پروسه‌های تکنولوژیکی جدید به‌روزرسانی می‌شوند تا از امنیت پاسپورت‌ها محافظت کنند.

حقوق و مزایای دارندگان پاسپورت انگلستان

   – حق سفر بدون ویزا به کشورهای مختلف

دارندگان پاسپورت بریتانیا از آزادی عمده‌ای برای سفر بدون نیاز به ویزا و یا با اخذ ویزا به محض ورود به بسیاری از کشورها برخوردارند. این آزادی امکان سفر آسان و دسترسی به بیش از 180 کشور را بدون نیاز به ویزا یا با ویزا هنگام ورود را فراهم می‌کند، که این یکی از مزایای اصلی داشتن پاسپورت انگلستان است.

   – پشتیبانی کنسولی

دارندگان پاسپورت انگلستان در صورت بروز مشکلات در خارج از کشور، مانند دزدی و یا گم شدن پاسپورت، بیماری یا دیگر مسائل اضطراری، می‌توانند از خدمات کنسولی برخوردار شوند. سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های بریتانیا به این افراد در مواقعی که نیاز به کمک دارند، کمک می‌کنند.

کلام آخر

پاسپورت انگلستان نمادی از هویت ملی و جهانی شهروندان آن کشور است و با گذر زمان، تغییرات مهمی را از لحاظ ظاهر و ویژگی‌های امنیتی پشت سر گذاشته است. تغییرات اخیر ناشی از برگزیت نیز گامی بزرگ در این تحولات بوده و بازتاب‌دهنده‌ی مناسبات سیاسی و تاریخی انگلستان است. اگر شما عزیزان قصد اخذ ویزا و پاسپورت انگلستان را دارید، می‌توانید با مهاجرت کاری به انگلیس و یا مهاجرت تحصیلی به انگلستان و یا در صورت مساعد بودن از طریق سرمایه گذاری در انگلستان به انجام این مهم بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up