بریتانیا؛ سلطنتی بزرگ در اروپا

بریتانیای کبیر1

بریتانیا یکی از بزرگترین حاکمیت‌های موفق در جهان است. باید بدانید که بریتانیا از چندین کشور مستقل تشکیل شده است، اما به صورت کاملا متحد با هم در فعالیت هستند. باید دید که چه چیزی باعث شده است تا این کشور طی سالیان اخیر همچنان قدرتمند بماند و خصوصیات این سرزمین در چه چیزی خلاصه شده است.

بریتانیای کبیر

کشورهای ولز، اسکاتلند، انگلستان و جزیره ایرلند شمالی حاکمیت بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. بریتانیا در قاره سبز اروپا واقع شده است، که شمال غرب این قاره را بریتانیا تشکیل داده است.

بریتانیای کبیر123

جغرافیای بریتانیای کبیر

بریتانیا را می‌توان یکی از شمالی‌ترین جزیره‌های اروپا دانست. این حاکمیت از شمال و شرق با دریای دریای شمالی احاطه شده است. در امتداد شرق، این کشور با نروژ و دانمارک مرز دریایی را دارد، و در امتداد خط شمال، بریتانیا به ایسلند می‌رسد. مرز این کشور در جنوب با کانال انگلیس احاطه شده است که در امتداد این دریا، کشور فرانسه هم مرز است. در طرف غرب نیز دریای سلتی وجود دارد که بریتانیا را احاطه کرده است.

پوشش گیاهی و آب و هوایی بریتانیا

بریتانیا بسیار پر بارش است، به طوری که این کشور روزهای آفتابی بسیار کمی را در تقویم خود دارد. بر همین اساس این کشور دارای پوشش بسیار سبز و هوای مرطوب است. به طور کلی آب وهوای این کشور معتدل است و دریاها و اقیانوس‌های اطراف این سرزمین، تاثیر زیادی بر روی این هوا می‌گذارند. در انگلستان یخ بندان و برف به نسبت بقیه اروپا کمتر اتفاق می‌افتد، اما اگر به سمت اسکاتلند پیش برویم، هوا رو به سردی بیشتری می‌رود، چرا که به قطب شمال نزدیک‌تر می‌شود.

درخت ملی این کشور، درخت بلوط سلطنتی است.

واحد پول بریتانیا

واحد پول در این کشور پوند است که این واحد پول بسیار در جهان قدرت ارزی زیادی را دارا است. پوند با نماد £  نمایش داده می‌شود و GBP اختصار این ارز است. واحد پول این کشور پوند محسوب می‌شود، اما هر پوند را 100 پنی تشکیل می‌دهد. باید بدانید که پنی، پول خورد بریتانیا محسوب می‌شود.

اقتصاد بریتانیا

بریتانیا پنیجمین کشور قدرتمند جهان در بحث اقتصاد است. این حاکمیت در قاره سبز، رتبه دوم اقتصاد قدرتمند را به خود اختصاص داده است. همچنین بریتانیا سریعترین رشد اقتصادی را در گروه 8 به خود اختصاص داده است، که در این زمینه 3 سال متوالی به مقام اول دست یافته است.

منبع درآمد بریتانیا

بریتانیا به دلیل مهاجر پذیر بودن، متخصصانی را از سراسر جهان جذب کرده است. در نتیجه جذب متخصصان، این کشور زمینه‌های صنعتی خود را بیش از پیش تقویت کرد و باعث شد که صنایع جدید و نوآور را ایجاد کند. از همین رو می‌توان بریتانیا و از جمله انگلستان را یک قطب صنعتی دانست. انگلستان و بریتانیا را نمی‌توان یک کشور تک بعدی در بحث درآمدزایی دانست، چرا که این کشور در چند زمینه مهم، کسب درآمد بسیار قابل توجهی را دارد که به شرح زیر است.

1. صنعت

کشور انگلستان و بریتانیا، عضو مهمی از هفت کشور صنعتی برتر جهان به شمار می‌روند. انگلستان با داشتن علوم و فناوری بالا در زمینه‌های صنعتی، درآمد زیادی را برای نیروهای کار حاضر در این کشور به عمل آورده است که می‌توان به صنایع زیر در تحقق این امر اشاره کرد.

 • کشتی سازی

شهرت انگلستان در دریانوردی و ثبت سرزمین‌های کشف شده در تاریخ بسیار زیاد است و انگلستان سهم زیادی را در توسعه و ساخت کشتی‌ها در تاریخ تا به الان داشته است. شرکت‌های A&P و BABCOCK را می‌توان دو شرکت مهم کشتی سازی در بریتانیا نام برد.

 • خودروسازی

برندهای خودروسازی این کشور برای تمامی جهان آشنا است که می‌توان به برند رنجروور و رولزرویس در برندهای مطرح خودروسازی این کشور اشاره کرد.

 • داروسازی

بریتانیا در زمینه درمان نیز بسیار پیشرو عمل می‌کند و شرکت‌های بزرگی را در بحث پزشکی و دامپزشکی، در دست دارد که می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد.

 1. BUPA
 2. VITALITY
 3. LIVANOVA
 • برندهای معتبر لباس

انگلستان دارای منابع زیادی از دام است، در نتیجه این امر تولید چرم و الیاف در دیرباز این کشور نیز بسیار قابل توجه بوده است. در نتیجه این امر می‌توان به شرکت HOOK & EYE  اشاره کرد که تولید لباس‌های برند و با کیفیت را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

 • ساخت مشروبات الکلی

مشروبات الکلی طرفداران بسیاری را در سراسر جهان دارد، انگلستان نیز در تولید و عرضه محصولات با کیفیت بسیار پویا عمل می‌کند و محصولات باکیفیت و معتبری را در سراسر جهان به همراه دارد. برندهای معتبر تولید این محصولات به شرح زیر است.

 1. Constalation City of Bristol
 2. BIBENDUM WINE LIMITED London
 3. JOHN E.FELLS & SONS LIMITED Hertfordshire
 4. LIBERTY WINES LIMITED London
 5. SPECIALITY DRINKS LIMITED London
 6. ACCOLADE WINES LIMITED Surrey
 7. BRIARWOOD VIEWS MANAGEMENT COMPANY LIMITED Belfast
 • منسوجات

منسوجات و تولید انواع پارچه، سهم زیادی را در صنعت بریتانیا بر عهده دارند، چند شرکت مهم در انگلستان عهده دار ساخت این کالاهای صنعتی هستند.

 1. AOS
 2. KAZAREEN TEXTILE
 3. JIMMY CHOO
 4. DAMARTEX UK
 5. DCK GROUP
 • تسلیحات

کشور انگلستان در زمینه تولید اسلحه، بسیار قدرتمند عمل می‌کند و بریتانیا از قرن پیش تا به الان، در زمینه تولید جنگ افزار حضور داشته است. جنگ افزار این کشور در ساخت انواع ناو، خودروهای زرهی و تولیدات نیروهای هوایی مانند هواپیما و هلی‌کوپتر اشاره کرد.

 • صنعت هواپیما سازی

صنایع هوا و فضا در انگلستان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و شرکت ایرباس در این زمینه بسیار قدرتمند عمل می‌کند و نام این شرکت در تمامی جهان به برندی معتبر بدل شده است.

2. کشاورزی

در انگلستان بارش‌ها بسیار زیاد است و همچنین زمین‌های این کشور بسیار حاصلخیز است. از همین رو کشاورزی در بریتانیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و همین امر باعث شده است تا محصولات کشاورزی یک راه درآمد مطمئن برای بریتانیا و انگلستان باشد. در این کشور باغ‌ها و مزارع گلابی، توت فرنگی، انجیر، سیب، هلو و تمشک به وفور یافت می‌شود و همین امر باعث می‌شود میوه‌های با کیفیتی را برای بازارهای هدف ارسال کنند.

3. دامداری

در این کشور با توجه به سبز بودن مراتع، بستر مناسبی برای پرورش دام و طیور ایجاد شده است. در مقابل دامداران با پرورش این حیوانات به صادرات محصولات می‌پردازند. محصولات بدست آمده از دام به طور کلی در لبنیات، گوشت، چرم و مواد اولیه نساجی می‌باشد.

کشورهای تشکیل دهنده بریتانیا

حاکمیت بریتانیا از چهار کشور تشکیل شده است و در نهایت بریتانیای کبیر را به وجود می‌آورند.

1.انگلستان

انگلستان را می‌توان مهم‌ترین کشور بریتانیا دانست، چرا که از برترین کشورها در زمینه‌های اقتصادی، نظامی، صنعتی و فرهنگی است.

انگلیس و بریتانیا

2.اسکاتلند

اسکاتلند در مرز شمالی انگلستان واقع شده است و منابع نفت زیادی را نیز در دست دارد. پایتخت این کشور شهر ادینبرو است که جمعیتی بالغ بر 470.000 نفر را در دل خود جای داده است.

اسکاتلند و بریتانیا

3.ولز

ولز در غرب انگلستان واقع شده است و در این کشور به زبان ولزی و انگلیسی صحبت می‌کنند. پایتخت این کشور را شهر کاردیف شکل داده است که مهم‌ترین شهر این کشور نیز محسوب می‌شود. جمعیت این شهر نیز بالای 400.000 نفر می‌باشد. کاردیف دارای دانشگاه معتبر است و همین امر باعث شده است تا این شهر پذیرای دانشجویان از سراسر جهان باشد.

ولز و بریتانیا

4.ایرلند شمالی

ایرلند شمالی جزیره‌ای در فاصله اندک تا جزیره انگلستان است. پایتخت این کشور، بلفاست است که بزرگترین شهر این کشور نیز، محسوب می‌شود.  بلفاست جمعیتی بالغ بر 400.000 نفر را در خود جای داده است و در زمان حال، یکی از بهترین شهرها برای تحصیل به شمار می‌رود.

ایرلند و بریتانیا

مکان‌های تفریحی انگلستان

بریتانیا کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی است که مکان‌ها و جاذبه‌های تفریحی فراوانی را برای گردشگران در خود جای داده است. از جمله محبوب‌ترین جاذبه‌های تفریحی بریتانیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارک‌های ملی

 بریتانیا دارای چندین پارک ملی زیبا و سرسبز است که برای پیاده‌روی، کمپینگ، دوچرخه‌سواری و سایر فعالیت‌های فضای باز مناسب هستند. از جمله پارک‌های ملی محبوب بریتانیا می‌توان به پارک ملی لیک دیستریکت، پارک ملی نورفولک بورد و پارک ملی اسکاتلندی هیلز اشاره کرد.

مکان‌های تاریخی

 بریتانیا مهد تمدن غرب است و دارای بسیاری از مکان‌های تاریخی مهم از جمله قلعه‌ها، کلیساها، موزه‌ها و گالری‌های هنری است. از جمله مکان‌های تاریخی محبوب بریتانیا می‌توان به برج لندن، کاخ باکینگهام، کلیسای وست مینستر و موزه بریتانیا اشاره کرد.

شهربازی‌ها

 بریتانیا دارای چندین شهربازی بزرگ و محبوب است که برای خانواده‌ها و کودکان مناسب هستند. از جمله شهربازی‌های محبوب بریتانیا می‌توان به لندن دیزنی لند، آسترادیسک و یوروپارک اشاره کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، بریتانیا دارای جاذبه‌های تفریحی دیگری نیز هست که می‌توانند مورد توجه گردشگران قرار گیرند. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موزه‌های علمی: بریتانیا دارای چندین موزه علمی معتبر است که به معرفی علم و فناوری می‌پردازند. از جمله موزه های علمی محبوب بریتانیا می‌توان به موزه علوم لندن، موزه علوم و صنعت بیرمنگام و موزه ملی هوافضا اشاره کرد.
 • مکان‌های فرهنگی: بریتانیا دارای چندین مکان فرهنگی مهم است که به معرفی فرهنگ و هنر بریتانیا می‌پردازند. از جمله مکان‌های فرهنگی محبوب بریتانیا، خانه اپرای سلطنتی، سالن کنسرت رویال آلبرت و گالری ملی هنر مدرن هستند.
 • رویدادهای فرهنگی: بریتانیا دارای چندین رویداد فرهنگی مهم است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند. از جمله رویدادهای فرهنگی محبوب بریتانیا می‌توان به مراسم عروسی سلطنتی، جشنواره گلاستونبری و مسابقات فرمول یک اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: جاذبه‌های تفریحی انگلستان

کلام آخر

بریتانا یک حکومت یک پارچه است و همین اتحاد باعث شده است تا در مسیر توسعه و پیشرفت اقتصاد، از رقبای خود عقب نمانند. در بحث صنعت نیز این کشور بسیار قدرتمند عمل می‌کند و نرخ بیکاری را با توجه به صنعت قوی، به حداقل رسانده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up